Sátoraljaújhelyi függőhíd

Korábban az interneten előzetesen megjelent képek alapján nyújtottam be közérdekű bejelentést. Ebből idézek: „A híd Natura 2000 terület felett épült, egyes részek kiemelt madárvédelmi területnek számítanak. A híd megvilágításáról készült elérhető fotók alapján (pl. borsod24) egyértelmű, hogy a fényszennyezés jelentős mértékű, és a madárvilág szempontjából is veszélyes lehet. Kiemelendő, hogy a világítás nem felel meg az OTÉK szabályozásának. A környezeti terhelésen felül azon lakosok számára, akik a híd alatti/közeli területen élnek, a megvilágítás birtokháborítást is okoz, ezáltal sértve az egészséges környezethez való alapvető jogukat.” Az alábbiakban sárgával jelzem a közérdekű bejelentésre adott válasz tartalmát a baloldalon, jobbra pedig a korrekciókat, megjegyzéseket.

Forrás: borsod24

Sajnálatos, hogy egy ilyen mértékű beruházásnál, ami Natura 2000 területet is érint, nem tartották szükségesnek a környezeti hatásvizsgálat lefolytatását.

A közérdekű bejelentésre adott válasznak megfelelően valóban meleg színben működött a híd világítása: csak a vörös és sárga LED-ek működtek.

Ezzel nem értek egyet. Az éjszaka repülő madarak, denevérek, rovarok látása (denevérek esetén az ultrahangos tájékozódás) lényegesen jobb mint az emberi látás. Amikor mozognak, nincs szükséges mesterséges világításra. Viszont a mesterséges fények – különösen olyan helyen, ahol arra természetes körülmények között nem számítanak -, megzavarhatja őket.

Helyszíni tapasztalatok

A híd világítása tényleg visszafogott volt – reálisnak tűnik az 5%-os leszabályozás. Azonban az intenzitástól függetlenül, a fény zavaró lehet a szürkületben repülő madarak számára. Nagyon fontos, hogy a kék LED-ek nem üzemelnek ez sokat segít a helyzeten

A híd spektruma pozitív meglepetés volt. Látszik, hogy a kék tartományban egyáltalán nem világít – a kék LED-ek nem voltak bekapcsolva a méréskor (450 nm körül várható), éppen az az egyik legkockázatosabb tartomány ökológiai szempontból. A zöld LED is csak a vörös tört részén működött, így jön létre az narancs szín.

A híd alatt készült hosszú expozíciós felvétel kivágatából látszik, hogy a völgy aljában a házak között is magasabb a híd okozta megvilágítás a háttér megvilágításnál. A fenti kalibrált spektrum mérés a híd aljától kb. 3 méterre készült. A spektrum alapján a megvilágítás 8 lx volt. Ha figyelembe vesszük, hogy a híd 80 méterrel van magasabban a völgy talpánál, lent a megvilágítás legalább század lx (ez a négyzetes törvény alapján készült, ami pontszerű forrásokra igaz, a valóságban hegy vonalszerű forrásnál magasabb értékre számítunk). Ha elfogadjuk, hogy most a teljes beépített fényáram 5%-val működött a rendszer, akkor 100%-os teljesítménynél a híd aljában a teliholdnak megfelelő megvilágításra számíthatunk-

Taposóaknák a hídhoz vezető gyalogúton (Sztakovics János felvétele). E fölött teljesen tanácstalanul álltunk. Egy dolog, hogy nem felel meg az OTÉK szabályozásának. De ráadásul semmi értelme. Esetleg megvilágítja az útszéli gazt, de mindenképpen az arra sétáló látogató szemébe világít. Csak fényszennyezést okoz. A térbeli meg nem felelésen (oda világít, ahova nem kellene) kívül az időbeli meg nem felelés is egyértelmű: a híd már órákkal korábban bezárt – csak minket zavarhatott a fény. A lámpák spektruma alapján a korrelált színhőmérséklet 3000 K alatt volt.

A méréseket és fotókat Kolláth Zoltán és Sztakovics János készítette 2024. június 18-án.